پارچه سیلک

خرید و قیمت و مشحصات پارچه سیلک | شال و روسری ماژورشال Majeurshawl

پارچه سیلک

شال و روسری پارچه سیلک

پارچه سیلک چیست؟ سیلک به معنای پارچه ابریشمی یا حریر می باشد که این پارچه انواع گوناگونی دارد و باید قبل از انتخاب کردن آن، جنس، رنگ و طرح آن را در نظر بگیرید که از مهم‌ ترین لازمه ‌ها برای طراحی و تولید لباس است. طراحان و تولید کنندگان پوشاک هم باید به خوبی پارچه های گوناگون را بشناسند تا بتوانند نسبت به محصولی که خلق می کنند، پارچه‌ مناسبی را انتخاب کنند. پارچه های سیلک از روش تار و پود بافته می شود و به روش گلدوزی یا پرینت به دست می آید.

خرید و قیمت و مشحصات پارچه سیلک | شال و روسری ماژورشال Majeurshawl

 

این پارچه، بسیار گران قیمت است و برای دوخت پیراهن، لباس زنان و شال کاربرد دارد و بسیار مناسب فصل تابستان است. در بافت پارچه های سیلک از ابریشم طبیعی یا مصنوعی استفاده می شود و میزان ابریشمی که در انواع این پارچه به کار گرفته می شود متفاوت است. ابریشم همان چیزی است که کمک می کند پارچه دارای لطافت و وزن کم باشد، به همین علت وقتی درصد ابریشم مورد استفاده در پارچه تغییر می کند نه تنها جنس پارچه بلکه نام پارچه هم تغییر خواهد کرد. در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا چند نمونه از انواع پارچه سیلک را به شما معرفی کنیم.

  • پارچه سیلک لمه

بیشتر از این پارچه برای دوخت لباس مجلسی و شب استفاده می کنند. این پارچه حالت بسیار لخت و زیبایی دارد که همه را به خود جذب می کند و از این پارچه برای مانتو، دامن و لباس مجلسی استفاده می شود.

  • پارچه سیلک ساتن

پارچه حریر ساتن بخاطر لخت بودن آن برای دوختن لباس مجلسی بلند زنانه و دخترانه و همچنین دامن بلند مناسب است. این پارچه براق در بین طرفداران لباس مجلسی از محبوبیت زیادی برخوردار است. بعضی اوقات پارچه های حریر ساتن طرح دار هستند.

خرید و قیمت و مشحصات پارچه سیلک | شال و روسری ماژورشال Majeurshawl

 

 

 

  • پارچه سیلک کریستال

پارچه حریر کریستال هم سبک و هم لطیف هستند به همین علت برای دوختن چادر بسیار مناسب می باشد. بر خلاف سایر پارچه های سیلک شفاف و بدن  نما نیست بنابراین ضخامت آن برای دوختن چادر مناسب است.

  • پارچه سیلک نخ

این نوع از پارچه سیلک دارای جنس نخی و خنک است در نتیجه در فصل گرما زیاد استفاده می شود. اگر از روسری ها یا شال های پارچه حریر نخ استفاده کرده باشید حتما متوجه شده اید که این نوع پارچه چون الیافی از جنس پنبه دارد هم آب می رود و این که زود چین و چروک می خورد. از آن جایی که در این پارچه از الیاف مصنوعی استفاده نمی شود این پارچه مناسب افرادی است که نسبت به الیاف مصنوعی حساسیت دارند.

  • پارچه سیلک کرپ

یکی از انواع  پارچه حریر و نسبتا زبر است که دارای رنگ مات می باشد و در دوختن لباس های شومیز و مجلسی کاربرد دارد. این نوع پارچه همچنین برای پیراهن های بلند و پیراهن های زنانه ای که به پارچه لخت نیاز دارند مناسب است.

  • پارچه سیلک ژرژت

پارچه حریر ژرژت مانند پارچه حریر کرپ سطح زبری دارد. این نوع پارچه از حریر کرپ نازک و لطیف تر است، این پارچه آب نمی رود و همچنین چین و چروک نمی خورد. می توانید از این پارچه به دلیل نازک بودن برای دوختن روسری استفاده کنید.

خرید و قیمت و مشحصات پارچه سیلک | شال و روسری ماژورشال Majeurshawl

 

 

 

  • پارچه سیلک کریشه

پارچه سیلک کریشه نوعی حریر است که بسیار نرم است به طوری که می توان گفت از حریر کرپ نرم تر می باشد. اما احتمال نخ کش شدن این پارچه نسبت به حریر کرپ بیشتر است. این نوع پارچه هم به صورت ساده و هم به صورت طرح دار یافت می شود. می توان از این پارچه برای دوختن روسری هم استفاده کرد، یا توجه به این که  نوع پارچه نرم و لطیف است روی سر ثابت می ماند.

  • پارچه سیلک ژاکارد

پارچه ژاکارد یکی از جدید ترین مدل های حریر می باشد. ایستادگی و ضخامت بیشتری نسبت به سایر حریر ها دارد. زمینه پارچه شفاف و شیشه ای است اما بر روی آن طرح های پارچه ای دیده می شود طرح های روی پارچه چاپ نیست بلکه در حین بافت پارچه ایجاد شده است. برای دوخت مانتو ها از این مدل حریر بسیار استفاده می شود. این پارچه لخت نیست به همین دلیل برای پیراهن یا دامن های آزاد و گشاد استفاده نمی شود.

  • پارچه سیلک پلیسه

این پارچه بسیار شیک و جذاب برای دوخت لباس و مانتو و دامن استفاده می شود. حریر های پلیسه در انواع مدل های طرح دار و ساده وجود دارند.

  • پارچه سیلک ساده رنگی

پارچه حریر ساده جزء پر طرفدار ترین پارچه ها است که در عین سادگی، زیبایی بی نظیری دارد. پارچه سیلک ساده رنگی، پارچه ای بسیار نرم و لطیف است که وقتی نور به آن می تابد ظاهری درخشان به خود می گیرد. این پارچه برای پوشش پنجره ها به خصوص پنجره اتاق خواب و سالن پذیرایی بهترین گزینه است. این پرده فضای اتاق را روشن و بزرگ تر از آن چیزی که هست نشان می دهد. حریر ساده به خاطر تنوع رنگی بسیار بالایی که دارد برای ست کردن پرده با دکوراسیون منزل، حق انتخاب زیادی به شما می دهد. این پارچه به غیر از دوخت پرده برای استفاده در مانتو و کارهای تزئینی نیز کاربرد دارد.

خرید و قیمت و مشحصات پارچه سیلک | شال و روسری ماژورشال Majeurshawl

 

 

شال و روسری پارچه سیلک

پارچه حریر جزء زیر مجموعه پارچه های ابریشمی و سیلک قرار دارد در واقع حریر نوعی پارچه ابریشمی نازک است که شست و شوی آن ها به مهارت و دقت کافی نیاز دارد، چرا که بافت حریر، تور یا ابریشم نازک است و ممکن است بر اثر شست و شوی نادرست دچار زدگی یا آسیب شود. پس بهتر است در هنگام شست و شوی این پارچه ها احتیاط لازم را به کار گیرید تا به آن آسیب نرسد. همچنین پیشنهاد می کنیم از پارچه‌  کرپ به دلیل دوام و چروک نشدن برای تولید مانتو های اداری و رسمی استفاده کنید و برای مانتو های مجلسی پارچه ساتن را انتخاب کنید. در این بخش از مطلب به سوال پارچه سیلک چیست؟ به طور مفید و کامل پاسخ دادیم و همچنین به معرفی انواع پارچه های آن پرداختیم امیدوارم که اطلاعات کافی را به دست آورده باشید.