پارچه پلی استر

خرید و قیمت و مشخصات پارچه پلی استر | شال و روسری پلی استر فروشگاه ماژورشال

پارچه پلی استر

پارچه پلی استر

پارچه به لایه ای نرمش پذیر گفته می شود که از نخ ها و الیاف های مصنوعی و  طبیعی به دست می آید. پارچه ها از لحاظ مواد به کار رفته دارای انواع مختلفی هستند که عبارت اند از: ابریشمی، پشمی، نخی،  و … . پارچه پلی استر یکی از انواع پارچه های موجود در بازار می باشد که با الیاف مصنوعی درست می شود. امروزه از این نوع پارچه به جای پارچه های نخی و پنبه ای استفاده می کنند و در پوشاک و لباس استفاده زیادی دارد.

تاریخچه پلی استر

در سال 1941 دو شیمی دان بریتانیایی آزمایشات و تحقیقات مختلفی را انجام دادند و با نوعی الیاف مصنوعی آشنا شدند که پلی استر نام داشت. پلی استر در اوایل که تولید شد طرفدار زیادی نداشت، اما در سال 1397 به نحو چشمگیری مورد استقبال مردم قرار گرفت به نحوی که از آن به عنوان فیبر معجزه ای یاد می کردند، زیرا لباس هایی که از جنس پلی استر تولید می شد تقریبا تا 68 روز بدون اتو قابل استفاده بود و چروک نمی شدند. از لحاظ علمی باید بگوییم پلی استر یک پلیمر مصنوعی است که با نام پلی اتلین ترفتلات شناخته می شود، اما به طور عامیانه به آن پلی استر که نوعی پلاستیک است گفته می شود.

خرید و قیمت و مشخصات پارچه پلی استر | شال و روسری پلی استر فروشگاه ماژورشال

 

 

خصوصیات پلی استر

تمامی لباس  و پوشاک هایی که از جنس پارچه پلی استر تولید می شوند دارای استحکام بسیار بالایی هستند. این پارچه ها دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که هر کدام را شرح خواهیم داد.

استحکام و رنگ پذیری بالا: الیافی که در این نوع پارچه به کار برده می شود بسیار قوی و در عین حال سبک هستند، به نحوی که علاوه بر استحکام بسیار زیاد از لحاظ رنگ پذیری قدرت بالایی دارند به همین علت رنگ های متنوعی از این نوع پارچه وجود دارد.

دوام بالا: مقاومت پارچه های پلی استر در برابر چین و چروک، کشش، مواد شیمیایی و شوینده، ساییدگی، انبساط و انقباض بالا می باشد، همین امر باعث می شود که استفاده از این نوع پارچه در صنعت مد کاربرد زیاد داشته باشد و در بین مردم بسیار محبوب شود.

نگهداری ساده از پلی استر: از دیگر ویژگی های مناسب پارچه های پلی استر نگهداری بسیار راحت و ساده آن ها می باشد. شما می توانید به راحتی این پارچه های را بشویید و خشک نمایید، حتی برای مدت زمان زیادی احتیاج به اتوکشی نخواهند داشت.

عایق رطوبت: یکی دیگر از مزیت های پلی استر ضد آب بودن آن ها می باشد، یعنی هیچ زمانی آب به درون این پارچه نفوذ پیدا نخواهد کرد.

مناسب با شرایط آب و هوایی: پارچه پلی استر بدون هیچ تغییری ثابت می ماند. پارچه های دیگر ممکن است به دلیل شرایط آب و هوایی فرم اولیه خود را از دست بدهند، اما در این نوع پارچه ها همچنین چیزی مشاهده نمی شود.

لغزنده و روشن: اگر تا به حال از این نوع پارچه ها استفاده کرده باشید متوجه حالت ابریشمی و لغزنده بودن آن خواهید شد. این پارچه تنها در رنگ های روشن وجود دارد، بنابراین می توان گفت یکی از مزیت های پارچه های پلی استر رنگ روشن بودن آن ها می باشد، چرا که به راحتی با دیگر پارچه ها قابل شناسایی هستند.

خرید و قیمت و مشخصات پارچه پلی استر | شال و روسری پلی استر فروشگاه ماژورشال

 

شستشو و نگهداری پارچه پلی استر

هنگام شستشوی لباس ها باید برچسب داخل لباس را مشاهده نمود تا مواد تشکیل دهنده آن را بشناسیم. اگر لباس هایی که استفاده می کنید از پلی استر تولید شده اند به راحتی می توانید آن ها را بشویید، اما رعایت برخی از نکات امری ضروری است که در زیر بیان خواهیم نمود.

شستشوی دقیق پارچه پلی استر: اگر از ماشین لباس شویی برای شستن لباس ها استفاده می کنید می توانید هنگام شستن پارچه پلی استر از نرم کننده هم استفاده نمایید، چرا که الکتریسیته ساکن پارچه را کم می کند. سپس برای خشک نمودن این نوع از لباس ها باید آن ها را در دمای پایین خشک نمایید زیرا دوام لباس بیشتر می شود.

اتوکشی لباس پلی استر: در بالا گفته شد پارچه های پلی استر از دوام بالایی برخوردار هستند و به راحتی چروک نمی شود اما اگر قصد داشتید لباس های خود را که از جنس پلی استر هستند اتو نمایید باید دقت کنید از دمای داغ اتو استفاده نکنید تنها کافی است که اتو کمی گرم شود.

خرید و قیمت و مشخصات پارچه پلی استر | شال و روسری پلی استر فروشگاه ماژورشال

 

 

معایب پارچه پلی استر

برخی از افراد هنگام پوشیدن لباس دچار حساسیت می شوند بنابراین فقط از لباس هایی با الیاف طبیعی استفاده می کند. الیاف های طبیعی هیچ گونه حساسیتی را به وجود نمی آورند اما بسیار گران تر از الیاف های مصنوعی هستند.

یکی از معایب پارچه پلی استر غیر قابل تنفس بودن آن می باشد. قابلیت جذب رطوبت توسط پارچه های پلی استر بسیار پایین است. بنابراین به پارچه اجازه نفس کشیدن را نخواهد داد. برای رفع این مشکل امروزه پارچه های پلی استری را تولید می کنند  که قابلیت جذب بالایی داشته باشند. امکان اشتغال پذیری بالا در پارچه های پلی استر از دیگر معایبی است که می توان نام برد. الکتریسیته ساکن در پارچه های پلی استر از معایب دیگر این نوع پارچه ها به شمار می رود، ممکن است الکتریسیته به عنوان عیب مهمی به شمار نرود اما باید بگوییم الکتریسیته ای که در این پارچه ها وجود دارد ممکن است مدل موی شما را به هم بریزد. از طرفی مهم ترین معایب این نوع پارچه ها برگشت ناپذیر بودن مواد اولیه آن ها می باشد چرا که الیاف های مصنوعی را با مواد نفتی درست می کنند.

کاربرد پلی استر

همان طور که گفته شد از پارچه های پلی استر بیشتر در صنعت مد و پوشاک استفاده می شود. اما باید بگوییم به دلیل استحکام بسیار بالا برای تولید بطری های قابل بازیافت و طناب ها هم از این نوع مواد استفاده می کنند. کاربرد پلی استر را می توان برای ساخت انواع کاپشن، لوازم خواب، لباس ورزشی، کاپشن، چمدان، کیف، کمر بند ایمنی و … نام برد. هر پارچه ای کیفیت و ویژگی های خاص خود را دارد  که کاربرد آن ها بسیار متفاوت است. پارچه های پلی استر از لحاظ کیفیت و خصوصیات با هم یکسان نیستند بنابراین هنگام خرید پارچه به نوع آن باید دقت کنید.

 

 

نظرات (1)

[…] عنوان ریون نیز شناخته می شود اما به علت این که در ایران پارچه های زنانه کشی را ریون می نامند در این متن از این عنوان […]