پارچه کشمیر

پارچه کشمیر | معرفی پارچه کشمیر و آشنایی با ویژگی ها کاربرد های آن در شال و روسری

پارچه کشمیر

پارچه کشمیر

کشمیر به نوعی پشم گفته می شود که از موی نوعی بز بومی در بیابان های گبی و آسیای میانه به دست می آید. کشمیر در مدت زمانی طولانی به عنوان یکی از نرم ترین انواع پشم های موجود به شمار می رفت و به عنوان مواد اولیه برای تولید ژاکت و دیگر لباس ها از آن استفاده می شد. خاصیت عایق بودن پارچه کشمیر مانند دیگر پارچه ها نیست، اما باید بگوییم نرم تر از دیگر پارچه های پشمی موجود در بازار است. پشم کشمیر مانند پشم گوسفند معمولی نمی تواند باعث ایجاد گرما شود، اما برای تماس با پوست به اندازه کافی نرم می باشد بنابراین برای لباس های زیر از این نوع پشم استفاده می شود

پارچه کشمیر | معرفی پارچه کشمیر و آشنایی با ویژگی ها کاربرد های آن در شال و روسری

 

 

تاریخچه پارچه کشمیر

تاریخچه این نوع پارچه به زمان های خیلی دور در مگنولیا باز می گردد، شواهد موجود نشان می دهند که قدمت این پارچه به سه قرن قبل از میلاد مسیح باز می گردد. معامله هایی که با ترکستان انجام شد پارچه کشمیر را به خاورمیانه راهی کرد و از آن جا به دیگر کشورهای اروپایی انتقال پیدا کرد. در اوایل در فرانسه بسیار شهرت پیدا کرد و تاجران سعی می کردند آن را از بازار اروپا خریداری نمایند. در قرن نوزدهم تولید پشم کشمیری به صنعتی بزرگ در اروپا تبدیل شد و معامله با محصولات این نوع پشم سود اقتصادی زیادی را به بار آورد. کسانی که دارای گله های گوسفند در آسیا میانه هستند از پشم گوسفندان خود سود زیادی را به دست آورده اند، مخصوصا روز به روز طرفداران این الیاف نرم بسیار زیاد می شود بنابراین گله داران هم می توانند با تجارت کشمیر سود ببرند.

امروزه پشم کشمیر در چین تولید می شود اما هنوز اقتصاد آسیای میانه با پشم کشمیر پر رونق است. با توجه به افزایش جمعیت کشور چین می تواند یکی از بزرگ ترین صادر کننده های این نوع پارچه شود و امروزه استفاده از الیاف به دست آمده از پشم حیوانات به دلیل رعایت حقوق آن ها از صنعت مد بیرون رفته، اما هنوز هم نتوانسته اند جایگزینی مصنوعی برای پشم کشمیر تولید کنند. پارچه کشمیر را با جدیدترین استاندارهای ارگانیک ترکیب نموده اند و استفاده از روش های تولید پشم که بدون اعمال خشونت انجام می شود باعث شده که استفاده از این نوع پارچه در قرن 21 همچنان پا برجا باشد.

پارچه کشمیر | معرفی پارچه کشمیر و آشنایی با ویژگی ها کاربرد های آن در شال و روسری

 

 

نحوه تولید پارچه کشمیر

برای به دست آوردن پارچه کشمیر باید چند مرحله را پشت سر گذاشت. تولید تجاری کشمیر با تولید سنتی آن بسیار متفاوت می باشد . مردمان روستایی موی بزهای خود را می چینند و آن ها را شانه می زنند سپس به نخ های ریزمی ریسند. اما کارخانه ها در مقیاس های بزرگ تری این کار را انجام می دهند.

اول برای چیدن پشم باید اجازه دهند که موی بز به اندازه کافی رشد کند سپس زمان آن که رسید با قیچی های مخصوص بدون آسیب به بز پشم های آن را قیچی می کنند. در مرحله بعدی هر گونه گرد و غبار و آلودگی را از پشم ها حذف می کنند. بعد از انجام این کار الیاف پشمی را با رشته های مستقیمی که دارد شانه می زنند سپس در گروه های کم وزن الیاف کارد می گردند. الیاف های کارد شده را داخل دستگاه های ریسندگی قرار می دهند تا به شکل نخ در آیند. الیاف را بعد از اینکه به صورت نخ در آوردند اگر به رنگ احتیاج داشته باشند آن ها را رنگ رزی می کنند. نخ های کشمیر که از محصولات نساجی به دست می آید می تواند باعث تولید محصولاتی مثل روسری، جلیقه و ژاکت شود.

پارچه کشمیر | معرفی پارچه کشمیر و آشنایی با ویژگی ها کاربرد های آن در شال و روسری

کاربرد پارچه کشمیر

از پارچه های کشمیر استفاده های گوناگونی می شود و محصولات مختلفی را ازآن تولید می کنند. پشم کشمیر برای سال های طولانی به عنوان یکی از بهترین پارچه ها برای ساخت لباس های رسمی پوشیده توسط اشراف زادگان اروپایی مورد استفاده قرار می گرفت، این ارتباط خانواده های سطح بالا با کشمیر هنوز هم پا برجا می باشد. پارچه کشمیر از دیگر پشم های موجود در بازار بسیار گران تر است . نرمی و نازکی بیش از اندازه آن باعث می شود که یک حس راحتی را منتقل کند.

به دلیل اینکه پشم کشمیر سبک وزن است برای تولید لباس های بیرون و پوشاک های سنگین از آن استفاده نمی شود، اما تولید ژاکت های سبک وزن کشمیری بسیار رایج است. از طرفی باید بگوییم از این نوع پارچه برای تولید لباس های بارانی، ژاکت های زخیم و … استفاده نمی شود.  ژاکت های جنس کشمیر را برای موقعیت های خاصی تولید می کنند.

استفاده از پارچه های کشمیری بسیار راحت می باشد که این موضوع باعث شده در لباس های گران قیمت و پیچیده برای خود نمایی و طراحی از این نوع پارچه استفاده نمایند. پشم هایی که از بزهای کشمیری به دست می آید برای موارد صنعتی مورد استفاده قرار نمی گیرد یعنی باید بگوییم به نوعی تمامی اقتصاد جهانی کشمیر به تولید پوشاک کشمیر وابسته می باشد. از پارچه های کشمیری برای تولید پتو هم استفاده زیادی می شود تمام مواردی که گفته شد از کاربرد پارچه کشمیر است که می توانند به اقتصاد منطقه آسیای میانه کمک فراوانی کنند.

پارچه کشمیر | معرفی پارچه کشمیر و آشنایی با ویژگی ها کاربرد های آن در شال و روسری

شستن پارچه کشمیر

نحوه شستشوی هر پارچه ای یکی از مسائل مهمی می باشد که در رابطه با پارچه وجود دارد، زیرا ارتباطی مستقیم با ماندگاری پارچه دارد. پارچه کشمیر شرایط نگهداری سختی ندارد. لباس ها و یا پتوهایی که از این نوع پارچه تولید شده اند را به راحتی می توانید داخل ماشین لباس شویی بیاندازید و آن را با دمای بسیار پایین بشویید. لباس هایی را که از این نوع پارچه درست شده اند بعد از شستن فشار ندهید و اینکه نباید لباس ها را زمانی که خیس هستند بر روی طناب بیاندازید چرا که کش می آیند و شکل اولیه خود را از دست می دهند.

پارچه کشمیر به عنوان یکی از بهترین پارچه های موجود در جهان در حال تولید انواع لباس ها برای افراد جامعه می باشد. به دلیل اینکه تعداد بزهایی که در جهان از این نوع پشم دارند بسیار کم می باشد بنابراین قیمت آن هم از دیگر پشم ها بسیار گران تر است.