انواع شال و روسری محلی

آشنایی با انواع شال و روسری محلی در ایران - فروشگاه و مجله اینترنتی ماژورشال Majeurshawl

انواع شال و روسری محلی

از زیباترین اکسسوری ها در استایل های زنانه می توان به شال و روسری محلی اشاره نمود. در هر منطقه ای از ایران با توجه با لباس های سنتی و آداب و رسومی که دارند شاهد شال و روسری های متفاوت و جذابی هستیم که با استفاده از آن ها می توان استایلی جذاب و متفاوت را تجربه نمود. معمولا مسافران و گردشگرانی که به شهرها و مناطق مختلف سفر می کنند از شال یا روسری ها آن منطقه به عنوان سوغاتی و لباس محلی آن خطه خریداری می کنند. اگر می خواهید با انواع شال و روسری محلی بیشتر آشنا شوید تا پایان با ما همراه باشید.

روسری های بزرگ و قواره دار

به روسری هایی که دارای ابعاد بیشتر از یک متر هستند روسری بزرگ و قواره دار می گویند. این روسری ها در تمامی شهرها و مناطق ایران دارای طرفداران بسیاری می باشند و خیلی محبوب هستند. در کالکشن های پاییزی و زمستانی بیشتر شاهد استفاده از روسری های بزرگ هستیم و با استفاده از آن ها می توان استایل هایی رسمی و نیمه رسمی را تجربه نمود.معمولا این روسری ها دارای طرح ها و نقوش بسیار شلوغی هستند و در صورتی که بخواهید از آن ها استفاده نمایید بهتر است که سایر لباس های استایل خود را به صورت ساده و تک رنگ انتخاب کنید تا روسری جذابیت و زیبایی خود را بیشتر نشان دهد.

روسری های ترکمن

روسری های سنتی ترکمن نیز بسیار محبوب هستند و طرفداران بسیاری در میان بانوان جوان دارند. تنوع طرح و رنگ این روسری ها بسیار زیاد است و همین مسئله موجب جذابیت آن ها شده است. رنگ های شاد و پر انرژی معمولا از جمله رنگ هایی است که در تهیه این روسری ها استفاده می شود. روسری های ترکمن دارای قواره های بزرگ به همراه ریشه هستند و جنس ضخیمی دارند. از این رو گزینه بسیار مناسبی برای استفاده در فصول سرد سال می باشند.

دسته ای دیگر از این شال و روسری محلی ترکمن وجود دارد که از نقش و نگار کاشی کاری های مساجد قدیمی در تهیه آن ها استفاده می کنند. از جمله رنگ هایی که در این روسری ها شاهد استفاده از آن ها هستیم می توان به رنگ کهربایی، خردلی، صورتی، آبی آسمانی و … اشاره نمود. معمولا این روسری ها را به صورت یک طرفه بر روی شانه می اندازند تا طرح زیبای آن ها به خوبی معلوم باشد.

روسری های محلی آذربایجان شرقی

از دیگر شال وروسری محلی که طرفداران بسیاری دارد می توان به روسری های خطه آذربایجان شرقی اشاره نمود که به روسری های کلاقه ای مشهور هستند و نماد هنر و ذوق مردمان این خطه می باشد. معمولا در تولید این روسری ها از پارچه های ابریشمی استفاده می کنند و بیشتر در شهرستان اسکو به تولید آن ها می پردازند. روسری های کلاقه ای دارای طرح ها، رنگ ها و نقوش بسیار زیبایی می باشد و این سبک تولید روسری با طرح های زیبا قدمتی دیرینه دارند و به بیش از 500 سال قبل باز می گردد. در رنگ آمیزی روسری های محلی خطه آذربایجان از رنگ های طبیعی مانند رنگ گیاهان اسپرک، روناس، پوست انار، زرد چوبه و .. استفاده می شود.

 

روسری محلی کردی
روسری محلی کردی

روسری محلی کردی

شال و روسری محلی منطقه کردستان و کرمانشاه نیز بسیار زیبا است و طرفداران بسیاری دارد. از این روسری ها که جز جدا نشدنی لباس کردی زنان این منطقه محسوب می شود به عنوان سربند یا لچک یاد می کنند که استایلی زیبا با لباس کردی ایجاد می کند. این سربند زیبا در واقع از چندین دستمال کلاغی ریشه دار تشکیل شده است که ریشه های آن موجب شده جلوه ای بسیار زیبا و جذاب داشته باشد.

لچک پارچه ای نازک و زیبا به صورت سه گوش می باشد که دو طرفین آن بر روی شانه آویزان می شود و گوشه ای دیگر از آن از پشت آویز می گردد.

 

روسری سنتی طرح ترنج کردستان
روسری سنتی طرح ترنج کردستان

روسری سنتی طرح ترنج کردستان

این روسری های قواره بزرگ و سنتی نیز بسیار زیبا هستند و دارای جنسی نخی و خنک می باشند. این روسری های سایز بزرگ زمینه ای مشکی دارند و بر روی آن ها از طرح ترنج و به رنگ های بنفش، سفید، سبز، آبی و … استفاده می شود. روسری های طرح ترنج معمولا به دلیل خنک بودن در فصل تابستان بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. جنس روسری های محلی کردستان پشمی نخی است و در میان اقوام کرد و لر به روسری گلونی مشهور است.

شال و روسری های گلدوزی شده

از دیگر شال و روسری های پر طرفدار و به نوعی محلی می توان به شال و روسری های گلدوزی شده اشاره نمود. با توجه به فرهنگ و سبک زندگی و آداب و رسوم هر منطقه طرح و رنگ گل هایی که بر روی این روسری ها ایجاد می کنند متفاوت است. به همین دلیل در هر شهر و منطقه ای شاهد روسری های گلدوزی شده ای با گل های رنگارنگ و مختلف هستیم. هنر گلدوزی و سوزن دوزی بیشتر در منطقه سیستان و بلوچستان رواج دارد و زنان هنرمند این منطقه برای تزئین حاشیه شال و روسری ها از گلدوزی های خیلی زیبایی استفاده می کنند. این شال و روسری ها معمولا دارای رنگ های شاد و پر نشاطی هستند که با استفاده از آن ها در کنار لباس های محلی و یا ساده می توان استایلی زیبا و جذاب ایجاد نمود.

 

شال و روسری های شیک و ترند سال
شال و روسری های شیک و ترند سال

 

شال و روسری های شیک و ترند سال

در کنار انواع شال و روسری محلی شال و روسری هایی مدرن و شیک که هر ساله ترند می شوند نیز بسیار زیبا هستند و متناسب با سایر لباس های خود بانوان می توانند استایلی به روز و خاص را تجربه کنند. تنوع طرح، رنگ و مدل و جنس این شال و روسری ها بسیار بالا است. از این رو کافی است که بانوان با در نظر گرفتن سلیقه خود و مانتو و کیف و کفش هایی که انتخاب نموده اند به یکی از فروشگاه های ارائه دهنده شال و روسری مراجعه کنند و از میان هزاران روسری از برندهای مختلف بهترین گزینه ممکن را انتخاب و خریداری نمایند.