نکاتی برای افزایش عمر شال و روسری

نکاتی برای افزایش عمر شال و روسری - نحوه نگهداری، اتوکشی، آویز کردن شستشو شال و روسری

نکاتی برای افزایش عمر شال و روسری

نگهداری شال و روسری برای برخی از خانم ها از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد، زیرا نگهداری نادرست از شال و روسری ها باعث می شود، خیلی زود کهنه شوند و لطافت و زیبایی خود را از دست بدهند. معمولا شال و روسری ها دارای بر چسبی هستند كه اطلاعات مهم از قبیل جنس، حرارت آب، درصد نخ و نايلون، حرارت اتو و اطلاعات دیگری در آن مشخص شده است که حتما باید آن ها را در نظر بگیرید. روسری و شال ها از ظریف ترین پوشش های بانوان هستند که برخلاف تصور عموم به توجه و نگهداری دقیقی نیازمند هستند. شستشوی صحیح روسری و شال، اتو کردن آن و نحوه نگهداری از آن، مواردی است که باید به آن دقت کنید.

نکاتی برای افزایش عمر شال و روسری - نحوه نگهداری، اتوکشی، آویز کردن شستشو شال و روسری
نکاتی برای افزایش عمر شال و روسری – نحوه نگهداری، اتوکشی، آویز کردن شال و روسری

 

نحوه صحیح اتو کردن شال و روسری

جدا از نوع اتویی که مورد استفاده قرار می دهید برای رسیدن به نتیجه مطلوب و پیشگیری از آسیب دیدن شال و روسری، همیشه به خاطر داشته باشید قبل از شروع اتو کشی به اطلاعات درج شده در قسمت داخلی آن ها که شما را از قابلیت پارچه برای اتو کشی و میزان درجه مناسب آن آگاه می کند توجه کنید و چنان چه استفاده از اتو برای پارچه شال و روسری مجاز باشد درجه اتو را روی میزان ذکر شده تنظیم کنید. برای نگهداری شال و روسری در طی اتو کردن، باید از کمترین دمای اتو استفاده و برای احتیاط بیشتر پارچه‌ ای را روی آن قرار دهید و از روی آن اتو کنید. این کار باعث می ‌شود تا ضمن محافظت از بافت این جنس پارچه، اتو و حرارت آن ردی از خود روی پارچه باقی نگذارد.

طریقه مناسب شستن روسری های ظریف و ابریشمی

قطعا هیچ چیزی به اندازه رنگ پریدگی باعث کهنه به نظر رسیدن ظاهر شال و روسری شما نخواهد شد. محو شدن رنگ ها می تواند بر اثر ذرات غیر محلول در آب به وجود آید که در طول شستن روی روسری ته نشین می شوند و آن ها را از سطح بیرونی رنگ پریده نشان می دهد. ترکیباتی وجود دارند که می توانند جلوی ته نشین شدن این ذرات روی شال و روسری ها را بگیرند و باعث شوند لباس ها تمیز و روشن به نظر برسند. یک راه دیگر برای جلوگیری از این رویداد شستن روسری ها در آب سرد همراه با مواد شوینده مخصوص آب سرد است. برای طریقه نگهداری شال و از بین نرفتن رنگ و الیاف روسری ‌های ابریشمی حتما آن ها را با دست بشویید. سطلی را از آب ولرم پر کنید و مقداری پودر شست ‌و شو داخل آب بریزید. سپس روسری را در آن به آرامی و بدون چنگ زدن بشویید و بعد آبکشی کنید.

طریقه مناسب شستن روسری های ظریف و ابریشمی
طریقه مناسب شستن روسری های ظریف و ابریشمی

 

 

پس از پایان مرحله شست و شو هرگز آب روسری را برای خشک کردن نچلانید و در خشک کن قرار ندهید. چون با این کار الیاف ابریشم به مرور زمان کش می آید و فرم خود را از دست می ‌دهد. همچنین برای خشک کردن این روسری بهتر است آن را مابین دو حوله خشک قرار دهید و بعد از گرفته شدن آب اضافه آن، روسری را در سطحی صاف پهن کنید. اغلب روسری های ابریشمی، ساتن، نخی یا پشمی‌ را با آب گرم و با دست بشویید. بهتر است برای شستشوی شال و روسری از مواد شوینده ملایم و نرم کننده استفاده کنید. برای خشک کردن روسری‌ و شال ها، آنها را در دور کند خشک کن لباسشویی قرار دهید و سریع از درون ماشین بیرون بیاورید. این که لباس های خود را چگونه تا می کنید برای محافظت از لباس های شما مهم است. برای نگهداری شال و روسری در حین شست و شو حتما به این نکات گفته شده توجه کنید.

چگونه باید روسری و شال را آویزان کرد که به آن ها آسیبی وارد نشود؟  

پس از شست و شو و اتو کردن صحیح شال و روسری، آن ها را در چوب رختی های مخصوص خود قرار دهید. در این وضعیت کمتر چروک می‌ شوند و استفاده از آن ها برای تان آسان‌ تر خواهد بود. به شما پیشنهاد می کنیم از چوب لباسی‌ های چند پله یا چوب لباسی‌ های مخصوص آویزان کردن روسری استفاده کنید. یا این که اگر چوب رختی در دسترس نداشتید، می ‌توانید آن ‌ها را به شکل رول در فضایی که تحت فشار نباشد قرار دهید. یکی دیگر از روش های خلاقانه نظم دهی به شال و روسری ها استفاده از گیره های چوبی می باشد که می توانید این گیره ها را با کمک چسب به یک چوب لباسی متصل کنید و شال و روسری خود را به سادگی به آن ها آویزان کنید، این روش نظم دهی مانع از چروک شده شال و روسری شما می شود و ظاهر زیبایی به فضای اتاق شما می بخشد. با انجام این ترفند ها و طریقه نگهداری شال و روسری به صورت صحیح، می توانید عمر آن ها را تا حدودی افزایش دهید.

نحوه آویزان کردن شال و روسری
نحوه آویزان کردن شال و روسری

 

علاوه بر انجام نکات و کارهای گفته شده، در استفاده از شال و روسری های تان مراقب وسایلی که به آن ها آسیب می زنند نیز باشید. شال و روسری ‌ها، به خصوص آن ‌هایی که در یک طرف ‌شان طرح دارند و همیشه یک جور تا می ‌شوند، معمولا در محلی که به صورت چسبیده ‌اند، ردی از عرق، آرایش و یا کرم ‌پودر روی خودشان به جا می‌ گذارند. برای این که روسری‌ تان را بعد از چند بار پوشیدن دور نیندازید، اولا سعی کنید هر بار آن را به یک سمت دیگر تا کنید، دوما بعد از مهمانی فوری آن را با آب و شامپو بشویید که رد عرق و کرم رویش نماند. همان طور که تا این قسمت از مطلب متوجه شدید؛ نگهداری شال و روسری اصلا کار سخت و دشواری نیست و با استفاده از چند روش ساده می توانید آن ها را مانند روز اول نو و سالم نگه دارید.