مروری بر تاریخچه شال و روسری

مروری بر تاریخچه شال و روسری - پیدایش شال و روسری در ایران و جهان - ماژورشال

مروری بر تاریخچه شال و روسری

از دیرباز ایجاد پوشش در جوامع مختلف رواج داشته و این موضوع از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است. البته در فرهنگ ها و جوامع مختلف پیدایش شال و روسری و استفاده از آن به شکل های مختلف  انجام می شده است. به عنوان مثال در جوامع اسلامی زنان و دختران از شال و روسری به عنوان یک پوشش به منظور حفظ حجاب استفاده می کنند. این در حالی است که در جوامع غربی آقایان از روسری به عنوان دستمال گردن استفاده می کنند. با ما همراه باشید تا با نحوه پیدایش شال و روسری و تاریخچه آن بیشتر آشنا شوید.

اهمیت لباس و پوشش و تاریخ کهن آن

موضوع لباس و به ویژه شال و روسری قدمتی به بلندی تاریخ پیدایش بشر دارد. از زمان انسان های نخستین انسان ها از برگ به عنوان پوشش استفاده می کردند اما به مرور زمان لباس و پوشش آن ها تغییر پیدا نمود و استفاده از سر پوش نیز اهمیت ویژه ای یافت. پوشش انسان ها نشان دهنده موقعیت،جنسیت، باور و احساسات و همچنین ملیت افراد می باشد. از سویی دیگر ازگذشته برای نشان دادن تفاوت دو جنسیت زن و مرد از پوشش های مختلف استفاده می کردند. البته تحت تاثیر دین و فرهنگ جوامع پوشش افراد نیز متفاوت است.

شواهد و تاریخ نشان می دهد که حجاب در میان زنان در اکثر جوامع و ملت ها رایج بوده، هر چند که در دوره های تاریخی مختلف پادشاهان مخالفت های بسیاری با پوشش زنان و روسری و شال به عنوان سر پوش داشتند. اما با این وجود این نوع پوشش هیچگاه هرگز به طور کامل از بین نرفت. دانشمندان معتقد هستند که قدمت حجاب زنان به دوره قبل از تاریخ و عصر حجر باز می گردد. البته حجاب و مذهب  و تمدن بشری بر اساس باورهای دانشمندان و مورخان رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند و به میزانی که یک جامعه متمدن تر باشد با پوشش بیشتری همراه خواهد بود.

 

پیدایش شال و روسری
پیدایش شال و روسری

 

پیدایش روسری در ایران و جهان

پیدایش شال و روسری در کشورهای اروپایی به قرن 18 و 19 باز می گردد و در ایران و سایر کشورهای اسلامی نیز از زمان پیدایش دین اسلام صورت گرفت. نحوه استفاده از شال و روسری در فرهنگ ها و جوامع مختلف متفاوت بود اما در جوامع اسلامی زنان به عنوان پوشش سر و حفاظت از خود شال و روسری را مورد استفاده قرار می دادند. از طرفی در دین اسلام نیز پوشش زنان بسیار اهمیت داشت و مسلمان باید بر اساس قوانین دین پوشش اسلامی را رعایت می کردند. همین مسئله موجب شد که انواع شال و روسری در میان مسلمانان کشورهای اسلامی با استفاده از پارچه های مختلف تولید شود و مورد استفاده قرار گیرد. در واقع بعد از پیدایش دین اسلام شال و روسری به اشکال گوناگون به عنوان یک اکسسوری جذاب برای بانوان تبدیل شد که با استفاده از آن ضمن پوشش موهای خود زیبایی خود را دو چندان می نمودند.

پوشیدن شال و روسری در تمامی جوامع اجباری نیست و در برخی از جوامع و کشورهای اسلامی زنان بر اساس اعتقادات مذهبی و اسلامی خود تصمیم می گیرند که از این پوشش استفاده نمایند یا خیر. اما در ایران تمامی بانوان موظف هستند که به عنوان یک زن مسلمان در استایل خود از انواع شال و روسری شیک و جذاب استفاده نمایند و الگو یک زن مسلمان در تمامی جهان باشند.

در کشورها و فرهنگ های غربی شال و روسری ها از پر کاربرد ترین اکسسوری های ممکن محسوب می شوند که جنبه تزئیناتی دارند و در میان زنان و مردان بسیار محبوب می باشد. زنان و مردان در جوامع اروپایی از روسری های سه گوش به عنوان کراوات یا شال گردنی تزئینی بر روی شانه و سینه خود استفاده می کنند و افراد مشهوری در این کشورها دارای کلکسیون های بزرگی از انواع شال و روسری هستند. از معروف ترین این افراد می توان به ملکه جوزفین همسر ناپلئون اشاره نمود که دارای بزرگ ترین کلکسیون های روسری در فرانسه و اسکاتلند هستند.

 

تولید شال و روسری در ایران - ماژورشال majeurshawl - تولید کننده و وارد کننده انواع شال و روسری
تولید شال و روسری در ایران – ماژورشال majeurshawl

 

تولید شال و روسری

با پیدایش شال و روسری و اهمیت یافتن آن در جوامع اسلامی و غیر اسلامی و همچنین استقبال بی نظیری که از آن ها به عنوان یک اکسسوری جذاب صورت گرفت کمپانی ها و برندهای مختلفی در سراسر دنیا تصمیم گرفتند که به تولید انواع شال و روسری بپردازند. در واقع شال و روسری ها از خواستگاه های مد و ترند در دنیا طراحی و لباس محسوب می شوند و از مشهور ترین برندهای فعال در زمینه تولید شال و روسری که قدمتی دیرینه دارند می توان به برند لویی ویتون، پرادا، ورساچه، شنل اشاره نمود.

این برندها هر ساله روسری و شال های شیک و جدیدی از بهترین و با کیفیت ترین پارچه ها متناسب با فصل تولید و در سراسر جهان و به ویژه کشورهای اسلامی از جمله ایران عرضه می کنند و دارای طرفداران بسیاری می باشند. در واقع این برند ها تعیین کننده ترندهای شال و روسری سال هستند و سایر تولید کنندگان داخلی و خارجی شال و روسری بر اساس مدل های ارائه شده توسط آن ها و استقبالی که از این مدل ها صورت گرفته به تولید و عرضه انواع شال و روسری به سراسر بازار و در میان مزون داران می پردازند.

هر ساله با آغاز سال جدید میلادی رنگ هایی به عنوان رنگ سال معرفی می شود که از آن ها در تولید پوشاک، لوازم تزئینی، اکسسوری ها، دکوراسیون داخلی و … استفاده می کنند. شال و روسری ها نیز به عنوان یکی از مهم ترین اکسسوری ها و بخشی از استایل پیرو رنگ سال هستند و تولید کنندگان شال و روسری هایی با ترکیبی از این رنگ ها تولید می نمایند تا بانوان جذاب و سخت پسند با انتخاب و خرید آن ها بتوانند استایلی شیک و جذاب را تجربه نمایند. البته در فصل های مختلف سال مانند بهار، تابستان، پاییز و زمستان جنس و طرح و رنگ شال و روسری هایی که تولید می شود متفاوت است که دارای قیمت و کیفیت های مختلفی هستند و با مراجعه به مراکز خرید و فروشگاه های معتبر پوشاک می توان جدید ترین و مدرن ترین شال و روسری ها را خریداری نمود.