پارچه جنس ویسکوز

آشنایی با پارچه ویسکوز و کاربرد آن در تولید شال و روسری - شال و روسری ماژورشال majeur

پارچه جنس ویسکوز

شاید تا به حال این سوال برای شما پیش آمده باشد که پارچه ویسکور چیست و آیا در شال و روسری ویسکوز استفاده می شود یا خیر؟ الیافی که در پارچه ویسکور هستند از چه الیاف هایی ساخته می شوند؟ در ادامه مطلب پاسخ سوالات شما عزیزان آمده است، ویسکور در واقع از جمله الیافی است که در پارچه به کار می رود و مانند مدل های پارچه ای دیگر خرید و فروش نمی شود مگر این که نام مدل در کنار آن قید شده باشد.

به عنوان مثال زمانی که گفته می شود مدل تترون پلی استر یا پارچه بیمارستانی ویسکوز به این معنی است که پارچه تترونی که برای لباس های بیمارستانی مورد استفاده قرار می گیرد از الیاف ویسکوز می باشد، ویسکوز دارای انواع مختلفی است که می تواند بر قیمت آن تاثیر داشته باشد در زمان معامله قید کردن جنس الیاف می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی معامله داشته باشد.

الیاف ویسکوز

الیاف یعنی چه؟ در این باره باید بگوییم الیاف یعنی تار و‌ پود پارچه که در اشکال مختلف از جمله؛ ساده یا کجراه در کنار یکدیگر قرار می گیرند تا بعد از فرآیند بافت تبدیل به پارچه ای شود که برای ما قابل استفاده و لمس می باشد، در الیاف ها دو نوع مصنوعی و طبیعی وجود دارد طبیعی همان طور که از نامش پیداست از طبیعت گرفته می شود مانند؛ پنبه، کتان، ابریشم و پشم که به طور مستقیم از کرم ابریشم گرفته می شود و در طی انجام برخی فرآیند های شیمیایی به وسیله دستگاه های صنعتی بافته می شوند.

 

شال و روسری ویسکوز
شال و روسری ویسکوز

 

و اما درباره الیاف مصنوعی باید بگوییم که به دست بشر ساخته و بافته می شود و به طور کاملا ساخته آزمایشگا یا کارگاه های تولید پارچه است. الیاف مصنوعی توسط فردی به نام جورج ادمارس در سال ۱۸۵۵ میلادی در آزمایشگاه کشف و ساخته شد. و اما شال و روسری ویسکوز در بین این دو مدل الیاف قرار می گیرد این الیاف توسط پنبه های ریز شده و یا پنبه های دور ریز تولید می شود، به همین دلیل می توان گفت ماهیتی گیاهی دارد مانند پنبه از الیاف سلولز تشکیل می شود، پس می توان به پارچه ویسکوز نام پنبه مصنوعی را داد.

مزیت پارچه ویسکوز

یکی از مزیت هایی که پارچه و شال و روسری ویسکوز دارد این است که قادر است رطوبت بالا را جذب کند، در برخی مواقع تا ۵۰ درصد بیشتر از پنبه می تواند رطوبت را جذب کند و در این صورت باید بدانیم که در طی فرآیند جذب رطوبت استحکام آن کاهش می یابد یعنی اگر پارچه های این الیاف خیس شوند موجب می شود به مرور زمان عمرشان کوتاه تر شده و ضعیف شوند، نسبت به مدل های طبیعی دیگر خاصیتی ارتجاعی دارند به این صورت که تن خور آن اندکی خشک تر است.

مشخصات پارچه ویسکوز
مشخصات پارچه ویسکوز

 

به علت همین حالت ارتجاعی و‌ کشسانی بودن این نوع پارچه به راحتی چروک می گردد، اگر در بازار به پارچه های ویسکوز دقت کنید دقیقا می توانید متوجه این شوید که دائما چروک هستند و نیازمند اتوکشی! نسبت به پارچه های پنبه ای ظاهری براق و درخشان دارند چرا که برخی پارچه های پنبه ای کدر هستند و در صورت مشاهده آن به فکر رنگ های کدری می افتید اما پارچه ویسکوز به خصوص پلی استر براقی خاصی در جنس و الیاف پارچه دارد، اگر پارچه ویسکوز را با آب جوش بشویید با گذشت مدت زمان کمی براقی و درخشندگی آن از بین می رود و کدر می شود.

نقاط قوت ویسکوز

یکی از مزایای این پارچه خاصیت تنفس پذیری بالای آن است به نوعی ویسکوز از جمله پارچه ها و الیاف خنک به حساب می آید، این پارچه حتی از ابریشم طبیعی نیز خنک تر است، این پارچه به راحتی و آسانی رنگ پذیری بالایی دارد و رنگ های زیادی را به خود می گیرد. برای دوخت یکی از راحت ترین پارچه ها هنگام دوخت است چرا که الکتریسیته تولید نمی کند، البته با این که ویسکوز بسیار زود چروک می شود اما تل ننداختن آن می تواند این ضعف را کاملا پوشش دهد. الیاف ویسکوز در مقابل نور آفتاب برای مدتی طولانی تغییر رنگ داده و حتی در دمای 150 درجه سانتی گراد هم مقاومت می کند.

نقاط قوت و ضعف پارچه ویسکوز
نقاط قوت و ضعف پارچه ویسکوز

 

نقاط ضعف

هر چیزی علاوه ‌بر مزیت هایی که دارد دارای معایبی نیز می باشد اولین عیبی که برای این پارچه می توان بیان کرد تخریب شدن در برابر اسید است، اگر چه که این پارچه دارای مقاومت بالایی است اما چون اکثر خانم ها با مواد اسیدی سر و کار دارند این پارچه نیز در این زمینه ضعیف عمل می کند و به سرعت تجزیه می شود پس در زمان استفاده باید بسیار دقت کرد، در برخی موارد نرمی و چروک پذیری آن یکی از نقاط ضعف پارچه محسوب می شود.

پارچه ویسکوز در چه مواردی مصرف می شود؟

کاربرد پارچه ویسکوز بیشتر برای لباس های زنانه از جمله بافت ریون می باشد، باید بگوییم پارچه ویسکوز در صنعت بافندگی و‌ پارچه با عنوان ریون نیز شناخته می شود اما به علت این که در ایران پارچه های زنانه کشی را ریون می نامند در این متن از این عنوان خودداری کرده ایم، در نمونه کارهای مانتویی یا پارچه های فاستونی بدون پشم به همراه پارچه های زمستانی نیز ویسکوز می باشند.

پارچه ویسکوز علاوه بر استفاده در لباس در مبلمان،پرده و نمونه های گردبافی نیز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد افرادی که به خرید و فروش پارچه های بیمارستانی فاستونی، پیراهنی می پردازند بهتر است اطلاعات کافی را درباره پارچه ویسکوز داشته باشند تا در زمان خرید و فروش از اطلاعات استفاده کنند. البته در تولیدات شال و روسری ویسکوز مورد استفاده قرار می گیرد.

اینستاگرام ماژورشال